Museichef
Kari Immonen
Tel. (02) 2627 099
GSM: 044 312 2256
kari.immonen@turuntaidemuseo.fi

Amanuens
Mia Haltia
Utställningar och bibliotek
Tel. 050 400 3246
mia.haltia@turuntaidemuseo.fi

Amanuens
Christian Hoffmann
Samlingar, arkiv, bildarkiv och utställningar
christian.hoffmann@turuntaidemuseo.fi
Tel. (02) 2627 097

Amanuens
Annina Sirén
Kommunikation, utställningarna i Studion och Mörkrummet
Tel. 050 3568 800
annina.siren@turuntaidemuseo.fi

Museilektor
Elli Liippo
Konstfostran
Tel. 040 3590 087
elli.liippo@turuntaidemuseo.fi

Museiserviceansvarig
Carola Rosengren
Kundservice, Museibutiken Muusa och evenemang för företag
Tel. (02) 2627 100
GSM: 050 400 3248
carola.rosengren@turuntaidemuseo.fi

Serviceassistent
Jukka Karhu
Information, öppettider och guidningsbokningar
Tel. (02) 2627 100
info@turuntaidemuseo.fi

Kontorsföreståndare
Sirpa Ristolainen
Fakturering och Konstföreningens medlemsärenden
Tel. (02) 2627 098
sirpa.ristolainen@turuntaidemuseo.fi

Städerska-värdinna
Liisa Erander
liisa.erander@turuntaidemuseo.fi

Museimästare
Tel. (02) 2627 095
Utställningsteknik, transporter, underhåll, lokaliteterna

Juho Leino 
Tel. 050 400 3256
juho.leino@turuntaidemuseo.fi

Tuomo Pynnönen
Tel. 040 359 1331
tuomo.pynnonen@turuntaidemuseo.fi

Konstföreningen i Åbo
Viceordförande Ilpo Lahti
Tel. 040 556 3273
ilpo.lahti@fimnet.fi

Åbo Konstmusei Vänner rf
Ordförande Ilpo Lahti
Tel. 040 556 3273
ilpo.lahti@fimnet.fi